Sarı Kantaron Otunun Zararları

Kategori: Gıdalar / Medikal - 526 görüntülenmeYorum Yazın
Sarı Kantaron Otunun Zararları

Sarı kantaron, tarihi pek bilinmeyen ama her yerde yetişebilen, üzerinde sarı renkli çiçeklerin hâkim olduğu doğal olarak yetişen bir bitki çeşididir. Gerginliğin ve stresin düşmanı olarak bilinen sarı kantaron, halk arasında Binbirdelik otu olarak da bilinmektedir.

Araştırmalara göre sarı kantaron, kontrolsüz tüketim sonucunda çok fazla yan etkiye sahip olabilir. Sarı kantaron otunun olası zararları şunlardır;

İlaçlarla Etkileşimi

Bu bitki ile ilgili ilk ve öncelikli endişe, çeşitli ilaçlarla olan etkileşimidir.

Sarı kantaron otu, vücutta bulunan kanı temizlemeye yardımcı enzimler üretmesini engelleyen kimyasallar içerir. Enzim indüksiyonu olarak adlandırılan bu süreç, ilaçların etkisini ortadan kaldırır. Bunlardan bazıları antidepresanlar, oral kontraseptifler, antikoagülanlar, nöbet geçirici ilaçlar, kalp ve kanser ilaçlarıdır.

Not: Bu bitki ameliyat sırasında kullanılan ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, ameliyatın gerçekleşeceği zamandan en az bir hafta önce bitkinin tüketimini durdurmanız önerilir.

Kan Basıncını Arttırabilir

Sarı kantaron otu, Monoamino oksit (MAO) ve seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI’lar) ile birlikte tüketildiğinde inme riskini artıran yüksek kan basıncına neden olabilir.

Gebe ve emziren kadınlar tarafından alınmamalıdır

Beyin nörokimyası ve hormonal denge üzerinde olumsuz tepkileri olan sarı kantaron, bebekte sağlık sorunlarına sebep olabileceğinden hamile ve emziren kadınlar tarafından tüketilmemelidir.

Güneşe duyarlı olan insanlar bu bitkinin kullanımından kaçınmalıdır

Sarı kantaron otunun kür halinde kullanımı sizi güneş ışığına karşı aşırı hassaslaştırır. Bu duruma bilimsel olarak fotodermatit adı verilir.

Şiddetli depresyona sahip insanlar kullanmamalıdır

Depresyon tedavisinde bu bitkinin kullanımı popüler olsa da, eğer kronik depresyona sahip iseniz bu bitki kullanılmamalıdır.

Doğru tedavi, bu bitkiye güvenmek yerine derhal bir doktora başvurmaktır.

Doğum Kontrol Haplarınının etkisini yok edebilir

Doğum kontrol hapı kullanan kişiler sarı kantaron otu tüketiminden tamamen kaçınmalıdır. Doğum kontrol hapları ile birlikte sarı kantaron otu kullanan kadınlarda aşırı miktarda kanama ve mide bulantısı meydana gelebilir. Ayrıca sarı kantaron tüketimi doğum kontrol haplarının etkisini yok edebilir ve bu da istenmeyen gebeliklere neden olabilir.

Zihinsel Bozuklukları Daha da Kötüleştirebilir

Sarı kantaron otunun düzenli kullanımı, şizofreni hastalarında psikoz riskinin artmasına neden olur. Ayrıca, bu bitkinin kullanımı, bipolar bozukluğunuz varsa, zararlıdır.

Saç Dökülmesine Neden Olabilir

Sarı kantaron otuunun düzenli olarak kullanılması aşırı saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir

Doku Reddine Neden Olabilir

Sarı kantaron tüketilmesi, organ nakli yapılan hastalar için son derece tehlikeli olabilir.

Birçok vakada, bu bitkinin kullanımı sonucu, siklosporin (bağışıklık) plazma seviyelerinde ciddi bir düşüşe neden olmuş ve doku reddine neden olmuştur.

 

 

 

Sarı kantaron otu tüketiyor musunuz ? Yukarıdaki yan etkileri yaşıyor musunuz ? Yorumlarınızı ve geri bildirimlerinizi aşağıdaki yorum kutularında paylaşın ve sağlıcakla kalın.

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!