Sarımsağın Zararları

Kategori: Gıdalar - 1.366 görüntülenmeYorum Yazın
Sarımsağın Zararları

Sarımsak genel olarak sağlığa faydalı olarak bilinir hatta doğal antibiyotik olarak anılır. Ancak her şey gibi sarımsağın da zararları vardır. Sarımsağın zararlarını ve yan etkilerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Karaciğere Zarar Verebilir

İnsan vücudunun en hayati organlarından biri olan karaciğer, aşırı sarmısak tüketimi nedeniyle zarar görebilir.

Antioksidanlar açısından zengin olmasına rağmen sarımsak, aşırı miktarda tüketildiğinde karaciğer toksisitesine neden olabilir. Penn State Üniversitesi tarafından yayınlanan bir raporda benzer bulgular kaydedilmiştir. Sarımsak, neredeyse toksik olmamasına rağmen aşırı miktarda alındığında karaciğer hasarına neden olabilir.

 

Mide bulantısı, kusma ve mide ekşimesi

Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yayımlanan bir rapora göre, taze sarımsağın aç karnına tüketilmesi, mide bulantısı, kusma ve mide ekşimesine neden olabilir. Harvard Tıp Fakültesi tarafından yayımlanan bir rapora göre sarımsak, GÖRH’ye (gastroözofageal reflü hastalığı) neden olan gıdalardan biridir.

İshal

Sarımsak gaz oluşturan bir yiyecek ve dolayısıyla ishali tetikleyebilir.

Kanamayı Artırır

Sarımsak kanama riskini artırabilir. Bu yüzden kan inceltici ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Özellikle warfarin, klopidogrel ve aspirin gibi kan düşürücü ilaç kullanıyorsanız sarımsak tüketmemenizde fayda var.

Mide Sorunlarına Neden Olabilir

Japonya’da yapılan bir çalışmaya göre enterik kaplı sarımsak ürünleri yutulduktan sonra gastrik mukoza zarının kızarmasına neden oldu. Sonuçlar, gastrik üzerinde bazı istenmeyen etkilere sahip olabileceğinden, sarımsak ve ilgili ürünleri kullanmadan önce dikkatli davranılması gerektiğini göstermektedir.

Cilt Problemlerine Neden Olabilir

Faydaları olduğu halde, sarımsakla uzun süre temas cilt tahrişine neden olabilir. Bir çalışma, alliin lyase adı verilen sarımsak enziminin vücutta tahrişe neden olabileceğini belirtti.

Göz Problemlerine Neden Olabilir

Aşırı sarımsak tüketimi hiphema adı verilen göz hücresi içinde kanamaya yol açabileceği bulunmuştur. Hipema kalıcı görme kaybına neden olabilir.

Baş ağrısı

Sarımsak özellikle çiğ haldeyken Migren’i tetikleyebilir.

Bunun kesin nedeni belli olmamasına rağmen bazı uzmanlar trigeminal siniri, sarımsak tüketilmesi sonucu baş ağrılarına neden olan nöropeptitler olarak adlandırılan nöronal sinyal moleküllerini serbest bırakması için uyarabilir.

 

 

Belirli İlaçlarla Etkileşime Girebilir

Utah Üniversitesi tarafından yayınlanan bir rapora göre sarımsak, inflamasyonu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan Rofecoxib ile etkileşime girebilir.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!