Sigaranın Sağlığa Zararları

Kategori: Bağımlılıklar - 971 görüntülenmeYorum Yazın
Sigaranın Sağlığa Zararları

Bağımlılık yaratan bir ürün olan sigara bir kere başlanıldığında bırakılması imkansız hale gelmektedir. Sigaraya başlama çok erken yaşlara inmiştir. Ergenlik dönemi sigara başlama da ilk sıra da gelir. Ergenlik döneminde ki gençler daha çok arkadaş etkisiyle başlayabilmektedir. Ayrıca ergenlik döneminde ki gençler çevresinde ki insanlara karşı havalı olma, olgun görünme ve kişisel bunalımlar sonucunda başlayabilmektedir.

Ülkemizde sigara tüketimi kadınlarda %10,7 erkeklerde ise %37,3 tür. 2007 uygulanan kapalı mekanda sigara içme yasağı ile 2007 den itibaren sigara tüketiminde azalma görülmektedir.

Sigaranın Zararları

Sigara içen bir kişinin ağzı kötü koktuğu gibi dişleri de sararır. Çevresiyle hareket gereken aktiviteler yapamaz. Nefesi çabuk kesildiğinden ayak uyduramaz. Yaşam kalitesini düşürür. Akciğerde biriken balgam yüzünden devamlı öksürerek kendisini ve çevresindekileri rahatsız eder. Sigara içmeyen kişilerin yanında içmeye kalktığında tepki çeker ve çevresiyle iletişimi bozulabilir.

Sigaranın bilinen en büyük zararı ise kanser riskidir. Sigaranın içinde bulunan çeşitli kimyasallar kanser riskini arttırmaktadır. Sigaranın içinde Aseton, Arsenik, Piren, DDT, Naptilamin, Dibenzakridin, Nikotin, Amonyak, Toluen, Hidrojen siyanür, Polonium, Metanol, Dretan, Karbonmonoksit, Kadmiyum, Toluidin gibi zehirleyici, kanser yapıcı hatta öldürücü maddeler bulunmaktadır.

Bu maddelerin içerisinde Piren, Naptilamin, Toluidin, Dibenzakridin, Kadmiyum, Polonyum 210 ve Dretan kanser yapan maddelerdir.

Bu maddeleri sigaradan çektiğiniz her nefeste vücudunuza girer. İçinize çektiğiniz dumanda ki maddeler önce nefes borusundan akciğerlere gider burada bulunan kılcal damarlar ile emilir ve bu damarlar yolu ile kalbe gider. Kalp bu maddeleri bütün vücuda pompalar. Çektiğiniz duman ağzınızda ki tükürük sayesinde yemek borusundan mideye ilerler. Bu işlemi her gün defalarca uygulandığını düşünürsek kanser olma riskini daha iyi anlayabiliriz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!