Sılaymın Zararları

Kategori: Diğer Zararlılar - 1.260 görüntülenmeYorum Yazın
Sılaymın Zararları

Boraks Nedir?

Boraks, yaklaşık olarak 3.500 – 4.000 yıl önce İran’da keşfedilmiş bir mineral türüdür. Yaklaşık 4.000 yıldır bu mineral çıkarılmakta ve halen farklı alanlarda kullanılmaktadır. Boraks, dağlardan çıkan suyun birleştirilmesi ve buharlaştırılması ile oluşmaktadır. Su buharlaştırıldıktan sonra kristaller konsantre hale gelir ve yavaş bir şekilde sertleşir. Boraks, su moleküllerini de parçalayıcı etkiye sahiptir. Bor minerallerinin de içerisinde az da olsa boraks bulunmaktadır.

Boraks Neden Kullanılır?

Boraks, genellikle kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Vücutta kullanılan kremlerin ve losyonların kıvamını arttırmak için neredeyse tüm kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Genellikle temizleyici ve aşındırıcı ürünlerde, yani el sabunlarında kullanılmaktadır. Boraks, aynı zamanda bir mineral olarak mükemmel denebilecek kadar iyi bir temizleyici maddedir. Boraksın aynı zamanda faydaları da mevcuttur. Ciltte bulunan ölü hücreleri aşındırıcı olma özelliği ile vücuttan atmaktadır. Ciltteki yağların ve sivilcelerin ortadan kalkması için yardımcı olmaktadır. Genel anlamda temizlik kremlerinin ana maddesi borakstır. Boraks ayrıca günümüzde oldukça yaygın olan ve neredeyse her çocuğun elinde olan slime’da da kullanılmaktadır. Ve bu eğlence aletinin eğlendirmekten başka yararı olmamakla birlikte birçok da zararı vardır.

Sılaymın Zararları Nelerdir?

Slime, boraks ve birkaç başka maddeden yapıldığı için öncelikle boraksın zararlarından bahsetmekte fayda var. Boraksın en önemli ve en zararlı olarak bilinen özelliği, sperm azaltıcı etkisinin olmasıdır. Erkeklerin boraks kullanması ile birlikte spermlerinde büyük miktarda azalma görülmekte ve bu sayede kısırlık oluşmaktadır. Slime ürünlerinde de boraks kullanılması sebebi ile de erken yaşta sperm azalması meydana gelmektedir.

Boraksın kısa süreler boyunca kullanımı büyük sorunlara neden olmasa da 5 sene kadar kullanılması ile birlikte karaciğer kanserine sebep olmaktadır. Bu denli büyük sorunlara neden olan boraks, her çocuğun elinde olan slime ürünlerinde de kullanılmaktadır. Bu sebeple de sağlık için slime kullanımının azaltılması gerekmektedir.

Slime , Sılaym

Slime , Sılaym

Boraks, oldukça etkili bir mineral olması sebebi ile yutulduğunda çok büyük zehirlenmelere neden olmaktadır. Cilt üzerinde kullanıldığında cildin tahriş olmasına sebep olmaktadır. Uzmanların tavsiyeleri üzerine kesinlikle eldivensiz dokunulmamalıdır. Aksi takdirde dokunulan bölgeyi tahriş edebilmektedir.

Günümüzde slime adı verilen ürünlerde yoğun miktarda boraks kullanılmaktadır. Normalde eldivensiz dokunulmaması gereken boraksı bol miktarda içeren slimelar neredeyse her çocuğun sadece ellerine değil, koluna, yüzüne her noktasına ulaşmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde bakanlıklara çok sayıda kişi şikâyette bulunmuş ve bu ürünün satışının yasaklanmasını istemiştir. İlk satışa sunulduğu günlere göre satışı gittikçe azalan ürünün sağlık açısından çok büyük zararları mevcuttur.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!