Sistit Nedir , Zararları , Belirtileri , Tedavisi

Kategori: Medikal - 438 görüntülenmeYorum Yazın
Sistit Nedir , Zararları , Belirtileri , Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu olarak geçen sistit, idrar kesesinin iltihaplanması anlamına gelir. Anatomik yapılarının daha farklı olması ve üretranın daha kısa olmasından kaynaklı kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülür.

Sistite neden olan en büyük faktör Koli basilidir. Bu bakterilerin bağırsaklardan mesaneye ulaşması sonucunda sistit meydana gelir. Bunun dışında hamilelik, menopoz dönemi, nörolojik rahatsızlık olarak mesanenin tam anlamıyla boşalamaması, genital temizlik ve düzensiz cinsel ilişki de sistit nedenlerindendir. Ayrıca ileri yaş ve şeker hastalığı da enfeksiyona neden olan etkenler arasındadır. Erkeklerde görülme sebebi ise prostattır.

Sistit Belirtileri ve Zararları

Bir idrar yolu iltihaplanması olduğundan dolayı, sistit belirtileri şöyle sıralanabilir;

  • İdrar yaparken yanma,
  • Koyu renk ve kokulu idrar,
  • Kanlı idrar
  • Çok sık idrara çıkma hissi fakat az idrar yapma
  • Kasıklarda ağrı

Sistit Tedavisi

Hastalara sorular sorularak şikayetlerinin öğrenilmesi, tedavi sürecinin başlangıç noktası olduğu gibi en önemli bulgusudur. Sistit tedavisi için öncelikle bakteriyel kaynaklı bir hastalık olduğundan dolayı mikroskobik bir inceleme sağlanmalı, idrarda bulunan bakteriler görülmeli ve enfeksiyona neden olan bakteriler incelenip, ona göre tedavi edilebilmesi için idrar kültürü yapılmalıdır. Tedavi sürecinde antibiyotik mutlaka kullanılmalıdır. Kültür çıkana kadar gerekli ilaçlar doktor tarafından verildiği ölçüde başlanmalı, kültür çıktıktan sonra da tedavi ona göre devam ettirilmelidir.

Altta yatan nedenlerin farklı olabileceği şüpheli durumlar var ise, ultrasonla bakılabilir, ilaçlı olarak böbrek filmi çektirilebilir (İVP) ve mesaneye ışıklı bir aletle bakılma yöntemi olan sistiskopi de yapılabilir.

Belirtileri dikkate alınmayıp ihmal edildiği takdirde kronikleşebilir ve mesanede kalıcı hasara yol açabilir. Bu yüzden kesinlikle belirtiler göz ardı edilmemelidir. Tedavi edilmeyen ve kronikleşen sistit, yol açabileceği kalıcı hasarların yanında hastayı bitkin düşürür ve zayıf bırakır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!