Steroidin Zararları

Kategori: Diğer Zararlılar / Medikal - 905 görüntülenmeYorum Yazın
Steroidin Zararları

Steroit Nedir?

Steroid, lipit içerikli olarak üretilen maddeler anlamına gelmektedir. Vücutta Asetil yardımı ile oluşturulmaktadırlar. Daha çok vücut geliştirme sporunda kullanılmakta ve hormonları geliştirme anlamında kullanılmaktadır. Steroid hormonları, vücutta bulunan protein oranına bağlı olarak vücut genelinde etki göstermektedir. Bu steroidler arasında en önemli olanları ve bilinenleri kolesterol ve metabolittir. Bu steroidlerin çeşitlerine göre birbirinden farklı etkileri ve uyarma sistemleri mevcuttur. Steroidler, kullanan kişilere büyük bir direnç ve hızlı kas gelişimi imkânı sağlamaktadır. Bu sebeple de vücut geliştirme sporuna merak salmış ve yıllardır devam eden neredeyse herkes tarafından steroid kullanılmaktadır.

Steroidin Faydaları Nelerdir?

Steroidin faydaları daha çok görünüm içindir. Vücuttaki kasların daha hızlı gelişmesini sağlamaktadır. Bu sayede spor salonlarında fazla vakit geçirmek yerine ilaç yardımı ile kaslar daha hızlı geliştirilmektedir. Kasların hızlı gelişmesinin sebebi ise yağ yakımının olmasıdır. Steroidler, yağ yakımına sebep olmaktadır ve bu sayede kas artış hızı yükselmektedir. Vücuda dayanıklılık ve büyük güç artışı sağlamaktadır.

Steroit Zararları Nelerdir?

Steroidin vücuda verdiği zararlar ise yararlarından çok daha fazladır. Steroid, genellikle spor salonunda yapılan çalışmaların öncesinde ve sonrasında kullanılmaktadır. Yapılacak spor esnasında vücuda büyük bir direnç ve dayanıklılık sağlasa da daha sonraki dönemlerde gerek fiziksel, gerekse de ruhsal anlamda vücuda birçok zararı olmaktadır.

 
Steroid kullanımının en büyük zararı damar tıkanıklığına sebep olmasıdır. Kalpte bulunan kaslarda zorlanma ve damarlarda tıkanıklığa sebep olarak kalp krizinin oluşmasına sebep olunmaktadır. Steroid kullanımı arttıkça vücut içerisinde karaciğere daha çok görev verilmektedir. Bu sebeple de steroid kullanımına devam edildikçe karaciğer yetmezliği ortaya çıkmaktadır ve diğer problemlere göre çözülmesi oldukça zordur.

 
Steroid kullanan kişilerin geneline bakıldığında ve ortalaması alındığında 45 – 50 yaşından fazla yaşayan sporcu yoktur. Steroidin vücuda verdiği genel zararlar sebebi ile çoğu kişi 45 yaşını görmeden karaciğer yetmezliğinden veyahut da kalp krizinden hayatını kaybetmektedir. Steroidin yoğun kullanımı ile birlikte kalp atış hızı değişir ve düzensiz hale gelir. Büyük problemler arasında gösterilen hem fiziksel hem de ruhsal bir hastalık olan prostat kanserinin oluşmasına sebebiyet verir.

 
Sadece prostat kanseri olmamakla birlikte, diğer kanserlerin oluşumunda da büyük rol oynamaktadır. Karaciğerde olduğu gibi böbreklerin de gereğinden fazla çalışmasıyla birlikte böbrek yetmezliği ortaya çıkabilir. Steroid kullanımı ile testis büyümekte, fakat sperm miktarını aynı oranda azaltmaktadır. Bu sebeple steroid kullanan kişilerin büyük çoğunluğu kısır durumdadır. Kullanım arttıkça vücut genelinde değişik noktalarda bile sivilce artışı görülür. Kısaca vücudun neredeyse tamamında farklı zararları bulunmaktadır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!