Stresin Zararları

Kategori: Diğer Zararlılar - 491 görüntülenmeYorum Yazın
Stresin Zararları

Stres Nedir?

Stres, yaşanılan bazı rahatsızlıklara karşı vücudun verdiği tepkidir. Günümüzde hatta çağımızda stres her insanın hayatını etkilemektedir. Stres kavramı, her ne kadar olumsuz bir şey gibi görünse de her insanın hayatında var olması gereken teşvik edici bir kavramdır. Bu noktada en önemli şey ise insanların stresi dozunda yaşaması ve olumlu bir kavram olarak değerlendirmesidir. Tıpkı hırs gibi stresin çoğu da zararlıdır. Stresin en önemli belirtisi güne yorgun başlamak, sonrasında da bu yorgunluk halinden kurtulamamaktır. Endişe, depresif ruh hali, panik hali, kendini değersiz ve önemsiz hissetme durumu ve sinir, genel anlamda duygu bozuklukları stresin belirleyici unsurlarıdır. Ayrıca gün içinde konsantrasyon ve dikkat bozuklukları çekiyorsanız, çevrenizdeki insanların olumlu duyguları size olumsuz geliyorsa, geceleri uykusuzluk sorunları yaşıyorsanız nedensiz bir baş ağrısı şikayetiniz varsa bunlar stresli olduğunuzun göstergesidir.

Stresin Zararları Nelerdir?

Stres çağımızın çoğu hastalığının da temelini oluşturur. Stresin zararları, stres belirtileri ile kendini göstermeye başlar. Enerji kullanımı beyin tarafından çok olduğu için stresli kişi kendini yorgun, mutsuz, düşünceli ve endişeli hisseder. Bunun sonucunda da ani sinirlenmeler, dikkat dağınıklığı, heyecan, panik hali, zararlı maddelere başvurma durumu gözlenir. Özellikle psikolojik hastalıklara neden olan stres, iç organları çok etkilemektedir. Kalp normalden hızlı attığı için vücut ısısı yükselir, baş ağrısı görülür, nefes almak zorlaşır, sindirim sorunları yaşanır, beden gücü azalacağından bağışıklık sistemi zayıflar. Bunların sonucunda kişi sık sık hasta olur.

Stresin Zararları

Stresin Zararları

Stres vücut ağrılarına, mide ağrılarına, kalp çarpıntısına, tansiyon düzensizliğine, adet düzensizliği gibi hastalıklara neden olmaktadır. Bu hastalıklar da vücudun kolesterol dengesinin bozulmasına ve kalp-damar hastalıklarına neden olur. Diyabet hastalığı ortaya çıkar. Ayrıca devamlı gergin olan kaslar ve kemiklerde zayıflama meydana gelir. Stresin fazlası vücuda çok zararlıdır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!