Teknolojinin Zararları

Kategori: Bağımlılıklar / Diğer Zararlılar - 567 görüntülenmeYorum Yazın
Teknolojinin Zararları

Teknoloji, sosyal, zihinsel, fiziksel ve çevresel sağlığımız üzerindeki zararları yıkıcı olabilir. Teknolojik ilerlemelerden edindiğimiz faydaları inkar edemeyiz, ancak teknolojiyi yeteri miktarda kullanmak çok önemlidir. Çok fazla teknoloji kullanımının olası yan etkileri ve zararlarını sizler için bir araya getirdik.

İzolasyon

Sosyal izolasyon, normal günlük yaşamda diğer insanlarla temas eksikliği anlamına gelir. Kendi küçük dünyamızda yaşayarak veya başkalarıyla bir arada olduğumuzda bile mobil cihazlarımızın ekranına bakarak kendimizi izole ediyoruz. Çalışmalar, sosyal olarak izole olan insanların daha kısa yaşayacağını gösteriyor.

Sosyal Becerilerin Eksikliği

Çevrimiçi sosyal medya kullanımı, ilişki kurduğumuz insanlarla yüz yüze görüşme yapmamaya ve daha az sıklık ile görüşmemize neden olmakta ve sosyal becerilerin eksikliğine neden olmaktadır.

Obezite

İnsanlar zamanlarını video oyunları, sosyal medya yada videolar izleyerek harcadıkça, hareket etmek veya egzersiz yapmak için daha az zaman harcıyorlar. Bunun sonucunda obeziteye kadar ilerleyebilen kilo alımı yaşanabilir.

Depresyon

İnsanlarla iletişim eksikliği, aşırı yemek yeme ve egzersiz eksikliği, teknolojinin sonucu olduğu durumlardır ve depresyon ile mükemmel bir reçete oluşturur. Teknolojiyi aşırı miktarda kullanan kişiler depresyona daha yatkındır.

Uyku Bozuklukları

Bizi geç saatlere kadar uyutmayan çevrimiçi aktivitelere kapılırız ve sürekli bilgi akışı beynimizi kapatmayı zorlaştırabilir. Teknolojiyi yatak odasından uzak tutmak, uyku sağlığınız için önemli bir etkendir.

Kirlilik

Teknoloji ile birlikte havadaki ve topraktaki toksiklik seviyesine katkıda bulunuruz.

Siber Zorbalık

Teknoloji kullanımı sonucu zorbalıkta bir artış meydana geldi ve şiddete eğilim arttı. Çocuklar, artık kendi evlerinde güvende olsalar bile siber zorbalık kurbanı olmaktan kaçınamıyor. Siber zorbalıktaki artış, intihara eğilimlerde artışa neden oldu.

Gizliliğin olmaması

Bir kişi istediği kişinin adresini ve iletişim bilgilerini artık internet üzerinden kolayca bulabiliyor. Kötü amaçlı insanlar bu bilgileri kullanarak size zarar verebilir.İnternet üzerinde yaptığınız her hareketin tweet’ini almak, Google Haritada konumlarını özgürce vermek ve tüm yaşam öyküsünü Facebook’a koymak için iki kez düşünün.

Boyun ve Baş Ağrısı

Sürekli olarak cihazlara bakmak insanlarda boyun ağrısına neden olabilir ve zamanla boyunun doğal eğrisini kaybedebilir. Ayrıca baş ağrısı, bulanık görme, göz travması ve migrene neden olabilir.

Bağımlılık

Çok fazla teknoloji kullanımı sonucunda oluşan bağımlılık, uyuşturucu bağımlılığı gibi etkiler yaratabilir. Örneğin insanların cep telefonları elinden alındığında gerçek olmayan mesaj veya arama sesleri duyduklarını belirtmişlerdir.

Empati Kaybı

Video oyunları, TV ve filmlerdeki şiddetli sahnelerin sürekli akışı insanların her türden tahribata karşı duyarsız hale gelmesine neden olur. Kötü şeylerin normalleşmesi ve sosyal medyanın yarattığı narsisizm kültürü, empati eksikliği çeken ve şiddete eğimli bir toplum oluşur.

Yüksek Enerji Tüketimi

İnsanlar cihazlarına daha erken erişebilmek için kapatmazlar. Bunun sonucunda gereksiz enerji tüketimi meydana gelir ve ayrıca sera gazı emisyonunda artışa neden olur.

Çocuklarda Gelişim Gerilemesi

Çocuklar artık geçmişte kullandıklarından daha fazla teknoloji kullanıyorlar. Sosyal medyanın ve televizyonun yetişkinlerde yaşadığı olumsuz etkilerin tümü, çocukların gelişmekte olan zihinleri söz konusu olduğunda daha fazladır.

İşitme ve Göz Rahatsızlıkları

Kulaklık kullanmak, insanların zamanla işitme duyularını kaybetmesine neden olabilir. Aynı şekilde, bilgisayar ve cihaz ekranlarına bakarak gözlerinizi zorlamak gözlerinizde hasarlara neden olabilir.

Teknolojiyi dozunda kullanmaya özen gösterin ve sağlıcakla kalın.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!