Televizyonun Zararları

Kategori: Diğer Zararlılar - 887 görüntülenmeYorum Yazın
Televizyonun Zararları

En sevdiğiniz TV şovuna başlamadan önce aklınızda tutmanız gereken televizyon izlemenin başlıca zararlı etkileri aşağıda belirtilmiştir.

Televizyon sağlığınız için kötü

Televizyon izlemek hareketsizlik anlamına gelir ve hareketsizlik, obezite ve kalp rahatsızlığı ile doğrudan bağlantılıdır.

Televizyon izlemenin sağlığa zararlı etkileri üzerine giderek daha fazla araştırma yapılmaktadır. Harvard Halk Sağlığı Yüksek Okulu’nda yürütülen yeni bir araştırma, çok fazla televizyon izlemek, obezite ve tip 2 diyabet geliştirme riskini önemli ölçüde artırabildiğini gösteriyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Rhode Island Üniversitesi’nde yapılan bir başka araştırmada, uzun süreli televizyon izlemenin, izleyicilerin kişisel sağlığın korunmasında kendi kendine yeterlik hissini azalttığı bulundu.

Televizyon size yanlış bilgi verir

Televizyon izlemenin en zararlı etkilerinden biri, televizyonun gerçekliği tasvir ettiği veya raporladığıdır. Aslında, gerçekten neler olup bittiği hakkında küçük bir bilgi edinmemizi sağlar. Bu özellikle televizyon haberlerini izlerken olur. 30 dakikalık bir haber programını izlediğimizde, genellikle bizi gösterenlerin hepsinin görüleceği şey olduğuna inanıyoruz.

Gerçeği araştırmak çaba gerektirir. Aksi halde hiçbir şey yapmamız gerekmez: çabaya gerek yok, kaygılanacak bir şey yok. Kolay yolu seçeriz, ancak bunu yaparak, gerçekliğin çarpık bir görünümünü kabul etmeyi de seçeriz.

Televizyon sizi aptallaştırır

Televizyon izlemenin bir diğer şaşırtıcı zararlı etkisi, düşünme kabiliyetimizi engelleyebilmesidir. Konuşan kafalarımız bize sürekli olarak her konuda hızlı bilgi, fikir, analiz ve eleştiri vererek, eleştirel düşüncelerimizi kullanmamayı bırakmamıza izin verir. Bu şekilde, kolayca yanlış bilgi verebilir ve manipüle edilebilir.

Elbette TV’de eğitici ve ilginç birkaç program var, ancak televizyon programlarının çoğu gereksiz bilgi ile doludur. Bu yüzden TV’de nadiren düşünmemizi gerektiren bir program buluyoruz. Televizyon programları tartışmayı canlandırmak için iyi bir düşünce sunamaz, aynı zamanda bilgileri düzgün bir şekilde sindiremeyecek şekilde sunarlar. Ve bu nedenle, bilginin aklımız aracılığıyla önce filtrelenmesine izin vermeden fikirleri kolayca oluşturabiliriz ve biz daha bilgili olduğumuzu düşünebiliriz ancak gerçekte hiçbir şey öğrenmiyoruz.

Televizyon gözlerinizi yorar

Popüler efsanenin aksine, bir TV’ye çok yakın oturmak gözlerinize zarar vermez ancak göz yorgunluğuna neden olabilir. Çocuklar, göz yorgunluğuna yakalanmadan yetişkinlerden daha iyi odaklanabilirler. Dolayısıyla çocuklar genellikle okuma malzemelerini gözlerine yakın tutma alışkanlığı kazanır veya televizyonun tam karşısında otururlar. Bunun çocukların veya yetişkinlerin gözlerine zarar verdiğine dair bir kanıt bulunmamaktadır ancak uzun süre zarfında göz problemlerine neden olabilir.

Televizyon zamanınızı boşa harcar

Araştırmalar, Batı dünyasındaki insanların günde 5-10 saat televizyon izlediklerini ortaya koyuyor.

Yaşamımızı sonuna kadar yaşamak yerine, gerçek yaşamın yerini alması için seçtiğimiz, “eğlenceli” bir cihazın karşısına oturuyoruz. Futbol oynamak için dışarı çıkmak yerine futbol oyunlarını izlemek ve en sevdiğim spor oyuncularını sanki bir çeşit kahramanmış gibi hayranlıkla izliyoruz. Mutfağımıza gidip sağlıklı bir yemek pişirmek yerine, koltukta oturmayı, vücudumuzun önemsiz şeylerle dolu haldeyken, insanların her türlü lezzetli yiyecekleri tadabildiği özel pişirme şovlarını izlemeyi tercih ediyoruz. İnsanlarla sohbet etmek, eğlenmek ve sohbet etmek için dışarı çıkmak yerine, kendimizi dört duvar içinde kısıtlamaya ve yalnız kalmaya karar vererek tam dikkat macera filmleri, gerçeklik şovları ve sabun operaları izlemeyi tercih ediyoruz.

Fiziksel ve zihinsel enerjiniz tükenecek, zaman gelecek ve henüz yaşamadığınızı farkedeceksiniz. Ama sonra çok geç olacak ve pişman olacaksınız.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!