Tuzun Zararları

Kategori: Gıdalar - 701 görüntülenmeYorum Yazın
Tuzun Zararları

Az miktarda tuz, sağlığımız için esastır. Yetişkinlerin günlük 1 gram , çocukların ise daha da azına ihtiyacı vardır. Millet olarak, günde yaklaşık 8.1 g tuz tüketiyoruz.Önerilen maksimum tuz miktarı günde 6gr , fazlası sağlık sorunları ortaya çıkarıyor. İyi haber şu ki, tuz alımını azaltarak kan basıncınızı ve hastalık riskini azaltabiliriz.

Kan basıncını artırır

Kan basıncı, kanın vücudunuzun bölümlerine pompalanırken kanınızın damarın duvarlarına uyguladığı basınç miktarıdır. Aşırı kilo, egzersiz eksikliği ve özellikle yüksek tuz tüketimi gibi faktörler kan basıncınızı yükselterek kalp krizi ve inmeler meydana getirebilir. Yetişkinlerin üçte biri 140/90 mmHg olarak tanımlanan yüksek kan basıncına sahip ve çoğu bundan habersizdir. Hastalık riski bu kan basıncı aralığında başlar bu nedenle tuz tüketimini düşürmek fayda sağlayacaktır.

İnme riskini artırır

İnme, genellikle beynin bir bölümüne gelen kan akışı kesildiğinde oksijen eksikliğinden beyin hücrelerinin ölümüdür. İnme insan yaşamını tehdit eden üçüncü önemli hastalık ve ciddi sakatlıkların önde gelen nedenidir. Yüksek kan basıncı inme için tek önemli risk faktörüdür ve tuz, kan basıncını yükselten ana faktördür. İnme, yaşlanmanın kaçınılmaz bir parçası değildir. Tuz alımını azaltma, egzersiz ve sağlıklı beslenme yoluyla kan basıncını kontrol altında tutarak önlenebilir.

Koroner kalp hastalığı riskini artırır

KKH, bireyleri tehdit eden en önemli hastalıklardan biridir. Her dört erkekten biri ve her altı kadından biri bu hastalıktan ölmekte ve yaklaşık 300.000 kişi her yıl bireyler kalp krizi geçirmekte.

Yükselmiş kan basıncı KKH için önemli bir risk faktörüdür. Kan Damarı duvarının kalınlaşması sonucu damarlarının çok dar olmasına ve bu sebeple kalbe yeterince kan pompalanmamasına neden olur. Zamanla kalp kasının yoğunlaşmasına, kalbin vücudun etrafında kan pompalama yeteneğinin azalmasına, kalp yetmezliğine yol açabilir. Kalınlaşmış kan damarı duvarları pıhtı oluşumuna da neden olabilir; Bu pıhtılar kalbe kan akışını engelleyebilir ve kalp krizine neden olabilir.

Artan kan basıncı KKH için önemli bir risk faktörüdür ve tuz kan basıncını yükseltir. Tuz alımını düşürme, kilo verme KKH riskini önemli ölçüde azaltır.

Mide kanserine neden olabilir

Yüksek tuz tüketimi mide kanserine yakalanmak için önemli bir risk faktörüdür. H. Pylori bakterisi mide iltihabına sebep olur ve bu mide kanserinin majör risklerinden biridir çünkü yüksek tuz tüketimi mide astarına zarar verir bunun sonucunda midenin bakterinin etkilerine karşı savunmasız duruma gelir ayrıca tuz, bakterilerin üremesine yardımcı olur.

Osteoporoz riskini artırır

Osteoporoz, kemiklerin incelmesine ve kırılgan hale gelmesine neden olan bir durumdur. Türkiye’de yaklaşık 5 milyon insan osteoporozdan şikayetçidir.

Vücuttaki kalsiyumun çoğu kemiklerde saklanır. Yüksek miktarda tuz tüketimi, kalsiyumun kemiklerden idrarla atılmasına neden olur ve kemiklerin kolayca kırılmasıyla sonuçlanabilir.

Obezite

Tuz doğrudan obezite riski oluşturmaz ancak tuz tüketimi sonucunda vücut su ister ve susuzluğu gidermek için şekerli içecekler obeziteye sebep olabilir.

Böbrek taşı ve Böbrek hastalıkları

Böbrek taşları, böbreklerde kalsiyum birikiminin yol açtığı bir sorundur. Yüksek tuz alımı ve yüksek kan basıncı, böbreklerin idrar ile çok fazla kalsiyum atmasına, bu da kalsiyumun ve dolayısıyla böbrek taşlarının oluşmasına neden olur.

Su tutucudur

Fazla miktarda tuz tüketimi, vücutta 1.5 litreye kadar su tutulmasına neden olur. Şişkinlikten müzdarip olan kadınlar tuz alımını azaltarak şişkinlikten kurtulabilir.

Astım

Tuz tüketimi astıma neden olduğu düşünülmez, ancak bazı çalışmalar semptomları ağırlaştırabileceğini göstermiştir.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!