Uyku Haplarının Zararları

Kategori: Medikal - 667 görüntülenmeYorum Yazın
Uyku Haplarının Zararları

Uyku haplarının zararları var mı? Uyku hapları alarak sağlığınıza değişik şekillerde zarar verirsiniz. Uyku haplarının oldukça zararlı yan etkileri vardır.

 

Uyku hapının en zararlı yan etkilerini sizler için bir araya getirdik.

Vücudunuz Uyku Haplarına Karşı Direnç Kazanır

Birçok insan uykusuzlukla uyku hapları kullanarak savaşıyor ve başlangıçta iyi çalışıyor. Ancak her şey, bir süre sonra değişir. Uyku Haplarını uzun süre kullanmaya devam ederseniz vücudunuz, hapların etkisine karşı direnç geliştirir.

Bir süre sonra hapları almanın uykuya dalmanıza yardımcı olmadığını anlarsınız. Bu, ölümcül sonuçlara neden olabilecek uyku ilacı aşırı dozuna başvurmanıza bile neden olabilir.

Parasomnia

Bazı uyku hapları insanları amnezi şikayetlerine neden olabilen yarı bilinçli bir durum olan Parasomnia’ya neden olabilir. Etkilenenler uyurken başka şeyler yapabilir ve uyandıktan sonra hiçbir şeyi hatırlayamazlar.

Uyuşukluk

Uyku hapları kullanan bazı insanlar sabah uyandıklarında hâlâ uykulu hissedebilirler ve bu his bir süre devam edebilir. Araç kullanırken uyuşukluk oldukça riskli olabilir. Ayrıca çalışma ortamındaki etkinliğinizi olumsuz yönde etkilemektedir.

Bağımlılık Yapabilirler

Bazı kadınlar ve erkekler, bu ilaçlara alıştıklarında uyku ilacı almadan uyumak için oldukça çaba sarfediyor. Bu çekilme belirtisi ortaya çıktığında tıbbi müdahale gerekebilir.

Uyku Hapları Mide Zararına Yol Açabilir

Çalışmalar uyku haplarını kullanmanın kullanıcılarda asit reflü riskini artırabileceğini ileri sürdü. Bu, Uzun vadede özofagusa hasar verebilir.

Erken Ölüm ve Kanser Riski

Birkaç yıl önce Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, uyku haplarının kullanılmasının insan ömrünü kısaltabileceğini belirtti. Ayrıca düzenli olarak uyku hapı kullanan insanlarda kanser riski daha fazla.

Uyku Hapları Hafıza Kaybına Yol Açabilir

Yaşlılar uzun süre uyku hapları kullanırsa hafıza kaybıyla ilgili sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Bir çalışma 3 aydan uzun süre uyku hapları kullanan yaşlıların, dejeneratif bir bozukluk olan Alzheimer hastalığına yakalanabileceğini gösteriyor.

Alerjik reaksiyon

Vücudunuz, aldığınız uyku ilacında bulunan bazı bileşiklere karşı alerjik olabilir. Alerji belirtileri ise nefes darlığı ve ciddi yüz şişmesidir.

Alkol ile Etkileşim

Bazı uyku ilaçları alkol ile birlikte alındığında her ikisininde etkisini güçlendirebilir. Sonuç olarak, uyanma sonrasında kendinizi oldukça sersemlemiş hissedebilirsiniz.

Davranış Durumunu Değiştirir

Uyku hapları kullanmaya alışkın olan bazı insanlar bazen sinirlilik gösterebilirler. Birçoğu aynı zamanda ruhsal değişimlerden şikayetçidir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!