Üzümün Yan Etkileri ve Zararları

Kategori: Gıdalar - 924 görüntülenmeYorum Yazın
Üzümün Yan Etkileri ve Zararları

Kararında üzüm yemek bir sorun olmayabilir ancak gün içinde çok fazla üzüm tüketmek yan etkilere ve zararlara sebebiyet verebilir. Bu yazımızda üzümün yan etkileri ve zararlarına değineceğiz.

 

Alerji

Üzüm allerjisi oldukça nadirdir ancak üzümün en ciddi yan etkileri arasında yer alır. Üzüm tanesine dokunmak bile, hassas bireylerde, alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Alerji belirtileri arasında kaşıntılar, kırmızı lekeler, hızlı soluma ve hapşırma bulunur. Üzüme karşı çok hassas olanlar, üzüm tüketimi sonucu anafilaktik şoka girer.

Kilo Alımı

Bir avuç üzüm tanesi 100 kalori içerir. Eğer üzümleri sürekli olarak tüketirseniz aşırı kaloriler fazladan kiloya dönüşür.

Aşırı Karbonhidrat Yüklenmesi

Karbonhidratlar vücudumuzda glikoza dönüşür. Karbonhidrat günlük diyetimizde bir zorunluluktur. Günlük karbonhidrat alımınız tüm kalorilerin% 45 ila% 60’ına katkıda bulunmalıdır. Çok fazla üzüm yemek günlük diyetinize ekstra karbonhidrat katabilir. Yani üzüm, karbonhidratın aşırı yüklenmesine neden olabilir.

Hazımsızlık

Kuru veya taze üzümü yüksek miktarda tüketmek hazımsızlığa neden olabilir. Bazı durumlarda ishale neden olabilir. Fruktoz intoleransına sahip olanlar da hazımsızlık ile birlikte karın ağrısı yaşatabilir. Fruktoz intoleransı olan insanlar karaciğer ve böbrek fonksiyonlarına bile zarar verebileceğinden üzüm yememekten kaçınmalıdır.

Gaz

Vücut, üzümleri sindirdiğinde bol miktarda fruktoz alınır. Ancak üzümlerin bir kısmı sindirilmemiş olarak kalır ve bağırsağa geçer. Bağırsaktaki bakteriler bu sindirilmemiş şeker ile beslenmeye başlar ve ortaya gaz çıkarır.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!