Vücudumuzdaki Benlerin Zararları

Kategori: Genel - 477 görüntülenmeYorum Yazın
Vücudumuzdaki Benlerin Zararları

Benler, vücudun her yerinde görülebilen ve genellikle kahverengi olan, yuvarlak veya oval oluşumlardır. Oluşumları genetik özellik gösterirken, zaman içinde de üreme gösterebilirler.

Benler Neden Oluşur?

Köken aldığı hücreler, deriye renk veren pigmenti üreten melanosit hücreleridir. Kimi zaman melanosit hücreler vücudun herhangi bir noktasında toplanır ve ortaya koyu renkli benler çıkar. Benlerin oluşmasının bir nedeni de Güneş ışınlarının cilde zarar vermesidir. Güneş’in zararlı UVA ve UVB ışınları sonucu, ciltteki benler değişime uğrayıp kanserli hücre üretebilir. Genetik faktörler incelendiğinde, doğuştan kızıl saçlı ve beyaz tenli bireylerde kötü huylu benlerin oluşma riski daha fazladır; dolayısıyla özellikle Güneş altında daha dikkatli olmaları gerekir.

Benlerde Neden Değişim Olur?

Yaşın ilerlemesiyle, cildin gerginliğinde değişimler meydana gelir ve benler büyüyebilir veya yok olabilir. Bu değişim uzun sürelidir ve hemen fark edilmez. Ancak kısa sürede değişim gözlenen benler cilt doktorları tarafından kontrol edilmelidir. Örneğin kişi, vücudundaki bende bir anda renk değişikliği, şekil bozukluğu, kanama veya kaşınma gözlemlerse bu durum benin zararlı olduğunu gösterebilir. Müdahale edilmeden hastaneye gidilmelidir.

Benler Kansere Neden Olur mu?

Bazı benler cilt kanserine yol açabilir. Kanser riski kişinin vücudundaki ben sayısına paralel olarak artabilir. Ben kanserine tıpta melanoma adı verilir. Diğer cilt kanserlerine göre daha tehlikelidir. Ancak erken teşhis edildiği sürece tedavisi mümkündür. Bundan dolayı değişiklik gözlendiğinde vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Benin zararlı olduğu tespit edilirse vücuttan çıkarılabilir. Benin çıkarılması kansere neden olmaz. Uzun süreli bir işlem değildir. Yaygın kullanılan yöntem lazer olmasına karşın bunun yanında buharlaştırma yöntemi, ameliyat, radyo frekans yöntemleri uygulanabilir. Lazerde iyileşme beklenmezken, radyo frekans uygulamasında 10-15 gün içinde kalıcı cildin oluşması beklenir. Lazer yöntemi uygulandıktan sonra herhangi bir izle karşılaşılmaz ancak diğer teknikler ciltte fazla belirgin olmayan lekelerin oluşmasına neden olabilir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Vücudumuzdaki Benlerin Zararları (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Ayşe dedi ki:

    teşekkürler gayet bilgilendirici bi yazı.

  2. Doğukan dedi ki:

    güzel bir çalışma teşekkürler.