Zencefilin Zararları

Kategori: Gıdalar - 1.455 görüntülenmeYorum Yazın
Zencefilin Zararları

Zencefil daha çok yararları ile bilinir. Sindirim sorunlarını, bulantı rahatsızlığını ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Zencefil çayının faydaları da vardır. Ancak her şey gibi zencefilinin de zararları mevcuttur.

Kan Basıncını Düşürebilir

Araştırmalar, kan basıncını düşürücü ilaç kullanırken zencefil tüketimine karşı uyarıyor. Çünkü zencefil kan basıncını çok fazla düşürebilir.

Öte yandan, zencefillerin yüksek dozları da bazı durumları kötüleştirebilir. Bunlardan biri olan yüksek tansiyon (veya hipertansiyon). Yüksek tansiyonunuz varsa zencefil kullanmaktan kaçınmanız daha iyi.

İshale Yol Açabilir

Yüksek miktarlarda tüketilirse zencefili ishale neden olabilir. Bunun nedeni, yiyecek ve dışkıların bağırsaklardan geçmesini hızlandırmasıdır.

Gebelikte ve Emzirirken Güvenli Olmayabilir

Zencefil hamile kadınlarda bulantıyı azaltabilirse de, bitkinin zararlarını not etmek önemlidir. Bazı uzmanlara göre zencefil tüketimi düşük yapma riskini artırabilir. Dozaj günde 1500 mg’ın altında ise tehlikeli olmayabilir, ancak yine de doktorunuza danışın.

Zencefil takviyelerini büyük dozlarda alarak bile düşük ve diğer komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Zencefil, yemeklerde az miktarlarda kullanıldığında güvende olmasına rağmen, gebelik sırasında sorunlara neden olabilir.

Bir İtalyan araştırması, zencefilin gebelik sırasında mide bulantısı tedavi edebildiğini, ancak gerçeği doğrulamak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini vurguluyor. Başka bir raporda zencefilin spontan düşük veya preterm doğuma neden olduğu endişeleri vurgulanmaktadır.

Doğum sırasında kan kaybedilen anneler postpartum erken dönemde zencefilden kaçınmalıdır.

Kanamaya Neden Olabilir

Çalışmalara göre, bazı kadınlar zencefil tüketirken menstruasyon kanamasının aşırı olduğunu bildirmişlerdir. Kanamanız sırasında zencefil kullanımı önerilmemektedir. Bu sadece bitki için değil aynı zamanda bitkide bulunan herhangi bir katkı maddesi için de geçerlidir. Aynı şey, Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi tarafından yayınlanan bir raporda önerildi.

Bazı uzmanlar, zencefilin antiplatelet (kan incelmesi) özelliklerinden dolayı kanamaya neden olabileceğine inanıyorlar. Karanfil, sarımsak, ginseng ve kırmızı yonca gibi diğer bitkilerle birlikte alındığında, aşırı kanama riskini artırabilir.

Kan Şekeri Seviyesini Düşürebilir

Zencefil genellikle diyabet tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir. Sorun, diyabet ilaçlarıyla birlikte alındığında ortaya çıkar. İlacın etkilerini artırabilir ve hipoglisemiye veya aşırı kan şekeri düşmesine neden olabilir.

Kalp Hastalıkları

Yüksek doz zencefillerin kalp rahatsızlıklarını arttırdığı tespit edilmiştir. Kan basıncı ilaçları alan bireyler, kan basıncında istenmeyen bir düşüş yaşayabilir. Aynı zamanda kalp atışlarında usulsüzlüklere yol açabilir.

Zencefil ayrıca antihipertansif tedaviye müdahale edebilir, bu da kalp rahatsızlıklarını kötüleştirebilir.

Gaz Ve Şişkinlik

Zencefil çayı, hafif olsa da, bazı sindirim sorunlarına neden olabilir. Çoğunlukla üst sindirim sistemine etki eder, üst sindirim gazı oluşturur.

Mide yanması

Zencefil, yüksek dozlarda alındığında (günde 4 gramdan fazla) hafif derecede mide yanmasına neden olabilir.

Amerika’da yapılan bir çalışmada zencefil verilen ilgili kişilerde mide ekşimesi oluştuğu bildirilmektedir. En yaygın yan etkiler yalnızca aşırı miktarda alındığında ortaya çıkar ve bunlardan biri, başka bir raporda olduğu gibi mide ekşimesi şeklindedir.

Mide Rahatsızlıkları

Zencefil, sindirime fayda sağlayan safra salgısını uyarır. Ancak mideniz boşsa, bu gastrik uyarılmaya yol açarak sindirim rahatsızlığına ve mide rahatsızlığına neden olabilir.

Ağız tahrişine neden olabilir

Oral Alerjik Sendrom olarak da adlandırılan bazı yiyecekleri tüketirken bazı alerjiler oluşur. Semptomlar genellikle kulak, deri ve ağza özgüdür. Böyle bir alerji, zencefil kullandığınızda ortaya çıkar.

Ağız tahrişi de tatsız bir tat getirebilir. Diğer ilgili alerjiler karıncalanma ve ağızda şişme sayılabilir.

Cilt ve göz tahrişine neden olabilir

Bir araştırmaya göre, zencefil için en yaygın alerjik reaksiyon cilt döküntüsüdür. Zencefile karşı diğer alerjiler arasında kaşıntılı gözler, cilt kızarıklığı ve deri iltihabı yer alır.

Bunlar zencefillerin başlıca yan etkileri ve zararlarıdır. Eğer bunlardan birini yaşıyor iseniz doktorunuza görünün.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!