Zeytinyağın Zararları

Kategori: Gıdalar - 542 görüntülenmeYorum Yazın
Zeytinyağın Zararları

Yiyecek ve cilt bakımı dünyasında ideal değerleri sunan bu yağın sunduğu sayısız sağlık ve güzellik faydalarının yanında zararları da bulunur.

 

Aşırı Miktarda Tüketimi Akneye Sebep Olabilir

Aşırı miktarda zeytinyağ kullanımı cildinize zarar verebilir ve sivilce olasılığını artırabilir. Cildinize çabucak nüfuz eder ve gözenekleri tıkayarak deride kalın bir tabaka oluşturur. Dolayısıyla sık sık cildinize uygularsanız, yapışkan bir yüzeye dönüşür ve tüm kir, toz ve sebumun üzerine yapışır. Bu da istenmeyen akne ve sivilcelerin ortaya çıkış yolunu açar.

Alerjiye Neden Olabilir

Zeytinyağı, kontakt dermatit, egzema, solunum alerjileri gibi şiddetli alerjilere neden olabilir. Bu etkiler zeytinyağın kür olarak uygulanması sırasında yaşanabilir. Ayrıca zeytinyağının yemeklerin içerisinde kullanımında aynı etkileri görme olasılığı mevcuttur.

Deri Döküntüsüne Neden Olabilir

Yağlı cilt kontrolsüz bir sebum salgısının sonucudur. Zeytinyağını cildinize uyguladığınızda ciddi tahriş ve kızarıklıklara neden olabilir. Bunun sonucunda da deri döküntüsü ortaya çıkabilir.

Ayrıca cildinizde siyah nokta oluşumuna neden olabilir.

Bebeklerin Cildi Üzerinde Tahrişe Neden Olabilir

Bebeklerin çok hassas cildi vardır ve cilt üzerinde zeytinyağı kullanmak biraz riskli olabilir. Bebeklerin ciltlerinde kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Eğer bebeğinizin cildinize masaj yapmak istiyorsanız hindistancevizi yağı kullanmak daha sağlıklı bir seçimdir.

Kuru Ciltlere Uygun Değil

Zeytinyağı çok kuru cilt olanlar için de iyi bir seçenek değildir. Birçok çalışma, zeytinyağında bulunan oleik asitin, kuru ciltlere uygulandığında cildin doğal nemlendirme özelliğini öldürdüğünü ortaya çıkarmıştır.

Doğal Olmayan Zeytinyağlar Kalp Hastalıklarını Tetikleyebilir

Ticari zeytinyağları genellikle yüksek ısı ve basınç altında rafine edilir. Bu işlem, moleküler yapısını değiştirir ve zeytinlerin içerdiği sağlıklı omega-3 yağ asidini yakar. Ayrıca, ‘iyi kolestrolü’ azaltarak ve ‘kötü’ olanı arttırarak kan dolaşımındaki kolesterol düzeylerini de etkiler. Bu, uzun vadede, kardiyovasküler hastalıkların tehlikesini arttırır.

Kan Şekeri Düşürür

Zeytinyağı tüketimi insülin direncinin artmasına yol açar. Bunun sonucunda kan şekeriniz düşebilir. Bunun sonucunda hipoglisemi, terleme, titreme, zayıflık gibi çeşitli sağlık komplikasyonlarına neden olabilir.

Aşırı Tüketimi Kan Basıncını Düşürür

Zeytinyağının kalbimizi sağlıklı tuttuğu bilinmektedir. Ancak, çalışmalar zeytinyağının aşırı tüketiminin kan basıncında büyük bir düşüşe neden olabileceğini göstermiştir. Baş dönmesi, inme ve böbrek yetmezliği gibi birçok sorunla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Enflamasyona (İltihaplanma) Neden Olabilir

Zeytinyağı, vücudumuzda iltihap geliştirme şansını artırır.

Zeytinyağ, bağırsaktan kan dolaşımına kadar, şilomikronlar adı verilen zengin yağ açısından zengin lipoprotein parçacıklarına eklenen, lipopolisakaritlerin (LPS) salınmasında hayati bir rol oynayan yüksek miktarda oleik asit (yaklaşık% 78) içerir. LPS’nin kandaki miktarı arttıkça, bağışıklık hücrelerinin neden olduğu iltihaplanma miktarı da artar.

Ek olarak, zeytinyağı, aynı zamanda, kronik enflamasyonla bağlantılı inflamatuvar sitokinler gibi yüksek belirteç seviyelerini de teşvik eder

Aşırı Miktarda Tüketiminde Safra Kesesi Taşları Oluşabilir

Safra kesesini tıkayabileceğinden veya ağrılı safra taşlarına neden olabileceğinden aşırı miktarda zeytinyağı tüketmemelisiniz. Karaciğerimiz safra kesesi içinde biriken safra üretir. Fakat vücudumuz fazla miktarda yağ tuttuğunda, bu depolanmış safra, yağları salgılar ve emülsiye sokmaya başlar. Nihayetinde taş veya tıkanmaya neden olur.

İshal’e Neden Olabilir

Zeytinyağ sindirim bozukluklarına ve ishal gibi gastrointestinal problemlere neden olabilir.

Zeytinyağının müshil özelliklerinin olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla, aşırı miktarlarda tüketmemiz halinde, sistemimiz onu tamamen sindiremez ve sonuç olarak hafiften ılımlı diyare gelişebilir.

Kalorisi Yüksek

Zeytinyağı, yağ kalorisinin en önemli kaynağıdır.

Bütün yemeğinizi zeytinyağında asla pişirmemelisiniz. Tabii ki yemeklerinizin üstünde çiselemek daha güvenli bir seçenektir.

 

Sonuç

Zeytinyağı genellikle vücut için sağlıklı kabul edilir fakat aşırı miktarda zeytinyağı belirttiğimiz zararlara ve yan etkilere neden olabilir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!